Opencandy Virüsünü Kaldırma

OpenCandy virüsü, çeşitli antivirüs programları tarafından tespit edilebilen olası istenmeyen programdır. Olası istenmeyen programlar virüs olarak nitelenmezler.  Farklı antivirüs programları, antimalware yazılımlar tarafından  PUP.Optional.OpenCandy adı ile tespit edilir.


Kullanıcılar tarafından OpenCandy virüsü olarak adlanrılan bu olası istenmeyen program bir reklam yazılımıdır.
OpenCandy reklam virüsü normal bir program gibi bilgisayara kurulur.  OpenCandy aynı zamanda bulaştığı bilgisayarlara başka programlar da yükleyebilir.
OpenCandy bulaştığı bilgisayara şu dosyaları  kopayalar:
  • C:\Documents and Settings(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\sp-downloader.exe
  • C:\Documents and Settings(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\{A2718E3B-EA2D-4520-8609-77AE8A8DE75B}\OCSetupHlp.dll
  • C:\Documents and Settings\(Kullanıcı Adı)\Local Settings\Temp\SPIdentifier.exe
Ayrıca OpenCandy virüsü şu sitelere bağlantı isteği gönderir:
  • http://aff-software.s3-website-us-east-1.amazonaws.com/f7fcdd99a2e75d6ad7c29954e075a8b6/Cloud_Backup_Setup.exe
  • http://api.opencandy.com/
  • http://e1.arcadefrontier.com/aj/bundle/833/
  • http://sp-storage.conduit-services.com/spidentifier/SPIdentifierImpl.exe
OpenCandy bulaştığı bilgisayarı yavaşlatır. Başka bilgisayarlara, USB belleklere bulaşmaz. Sadece bulaştığı bilgisayarda reklamlar gösterir ve uygulamalar indirir.
penCandy gibi olası istenmeyen yazılımlar bilgisayarınızda gereksiz ram ve işlemci kullanımına sebep olur. Bu sebepten bilgisayarınız yavaşlayacaktır. OpenCandy kendini başka bilgisayar ve usb bellek gibi harici ortamlara kopyalama yeteneğine sahip değildir. 
Utorrent gibi ücretsiz programların içinde gömülü şekilde gelir ve bilgisayarınıza sizin bilginiz olmadan kurulur. Sadece Utorrent değil pek çok ücretsiz yazılımın içinde bilgisayarınıza kurulmuş olabilir. 
Bilgisayarınıza bir yazılım yüklerken kurulum aşamasında dikkatli olmalısınız ve size sunuclan her programı yüklememelisiniz.  Antivirüs programları genelde bu tür reklam uygulamalarına karşı yetersiz kalır ve bu tür zararlı yazılımları tespit edemezler.
Bu sebepten bilgisayarınıza kurulu bir antivirüs yazılımı bu uygulamayı tespit edemeyebilir. Zaman zaman ücretsiz bir antimalware programı ile bilgisayarınızı taramak en azından bilgisayarınıza bulaşan bu tür reklam yazılımlarını ortadan kaldıracaktır.

Opencandy virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmak için bilgisayarınıza ücretsiz olarak Malwarebytes programını indirip kurabilirsiniz. Malwarebytes programını indirmek için tıklayınız
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2017 - 2018 Eğitim öğretim yılı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Yıllık Planları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Proje Konuları

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi