2 ilkokul öğrencisi algoritma yarışmasında ilk 10'a girdi


Balıkesirli 2 ilkokul öğrencisi, algoritma, kodlama ve arayüz tasarımları alanlarında dünya çapındaki bir vakıf tarafından online düzenlenen ve 9 milyon 896 bin 9 çocuğun katıldığı bilişim yarışmasında ilk 10'a girdi.
Merkezi Finlandiya'da olan vakfın düzenlediği yarışmada, Petek Şalmanlı (10) dünya 4'üncüsü ve Bulut Erdemirburç (10) da dünya 7'ncisi oldu.


Çinli ve Japon yarışmacıların ilk üç dereceyi paylaştığı etkinlikte, Balıkesirli öğrencilerin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Ayvalık Şubesi öncülüğünde, Yazılım Mühendisi Gamze Oruç Altınok'tan aldıkları algoritma, temel kodlama, arayüz tasarımı, veri tabanı, java programlama eğitimlerinin sonucunda bu başarıya imza attıkları bildirildi.
Yarışmada 4'üncü olan Şalmanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu, önceleri doktor olmayı düşündüğünü ancak aldığı eğitimden sonra hedefinin robot doktorlar ve yazılımlarını yapmak olduğunu ifade etti.
Aynı yarışmada 7'nci olan Erdemirburç ise bundan sonraki hedefinin dünya birinciliği ve yazılım alanında eğitimine devam edip ülkesini gururlandıracak işlere imza atmak olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/645129

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2017 - 2018 Eğitim öğretim yılı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Yıllık Planları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Proje Konuları

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi