Liseye geçişte sosyal öğrenciye ek puan geliyor

Milli eğitim Bakanlığı (MEB), Temel  Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, sosyal etkinlikler ile  sanat ve spor etkinliklerinde öğrencilerin kendilerini daha fazla  geliştirecekleri mekanizmaları oluşturarak, liselere geçişte, bu faaliyetler  üzerinden ek puan verilecek bir düzenleme için hazırlık yapıyor. 
 
Bu kapsamda Bakanlık, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda  sportif ve sanatsal yeteneklerini geliştirebilecekleri liselerin sayısını da  artıracak. 
 
Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, yetenekli çocukların güzel sanatlar ve spor liselerinde eğitim aldıklarını  belirterek, daha önce spor ve güzel sanatların aynı çatı altında bulunduğunu  hatırlattı. Daha sonra bu okulların iki ayrı tür olarak düzenlendiğini anlatan  Tekin, öğrencilerin, okul hayatlarında sosyal ve sanatsal alanlara yeterince  zaman ayıramadığına dikkati çekti. 


 
BU TÜR LİSELERİN SAYISI ARTIYOR
 
Tekin, ülkenin geleceği için özel yetenekli öğrencilerin erken yaşta  keşfedilmesi gerektiğinin altını çizerek, ortaokul düzeyinde sanat ve spor  okullarının açılması gerektiğini ancak kanun itibarıyla bunun mümkün olmadığını  ifade etti. 
 
Yetenekli öğrencilerin ancak lise düzeyinde ilgi ve yetenekleri  doğrultusunda eğitim alabildiğine işaret eden Tekin, "Ülke genelinde 55 spor ve  73 güzel sanatlar lisesi bulunuyor. İhtiyaç doğrultusunda bu liselerin sayısı  artırılacak. Özellikle olimpik sporlarda, Gençlik ve Spor Bakanlığıyla,  'liselerimizi bu anlamda daha spesifik hale getirebilir miyiz' diye çalışıyoruz"  dedi. 

Kaynak: http://www.tgrthaber.com.tr/egitim/liseye-geciste-sosyal-ogrenciye-ek-puan-geliyor-68869

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2017 - 2018 Eğitim öğretim yılı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Yıllık Planları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Proje Konuları

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi