Yabancı dil hazırlığı, diğer branşları nasıl etkiler?

MEB, öğrencilerin yabancı dil eğitimini farklı bir yaklaşımla ele alarak ortaokul 1.sınıf yani 5.sınıfın yabancı dil hazırlık olması için çalışma yaptığını belirtmiştir.
Bunun için de önümüzdeki yıl pilot uygulamayapılması öngörülmüştür. Yapılacak pilot uygulama ile önümüzdeki yıl çalışma başlatılacak. Pilot uygulama yapılarak durum tespiti yapılması yerinde bir uygulama olarak görülebilir fakat pilot uygulama yapılacak il ile diğer iller arsındaki farklılık nasıl giderilecek kafalarda soru işareti...
Bu uygulamaya geçilirken İngilizce öğretmen sayısının artacağı kesin. Ama İngilizce Öğretmeni artarkendiğer branşlarda azalma olması da normal karşılanmalı.
MEB 4+4+4 ile ilgili çalışma yaparken özellikle derslik konusunda İlkokullar lehine çalışmak zorunda kalmıştır. Çünkü onbinlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olmuştur. Bunu eritmek adına daha çok ilkokul daha az ortaokul açmıştır. Dönüşümü böyle planlamıştır.
Bu yıl ki istatistiklere baktığımızda bu yıl Devlet okullarında İlkokul için 220bin, Ortaokul için ise 140bin derslik kullanılıyor.
Yani her 36 dersliğin 22 tanesi İlkokul iken 14 tanesi ortaokul. Öğrenci sayıları arasında ise bu kadar bariz farklılık yok.
MEB bu tasarrufunu böyle kullanmışken, yüz binlerce öğretmen atama beklerken bir de yabancı dil hazırlık sınıfı açmak yeni mağduriyetler doğurabilir. Bunun için bakanlığın önlem alması gerekir. Bunun için hazırlık sınıfı uygulamasına geçilinceye kadar derslik sayısını yani okul sayısını arttırmak şart.
Hangi Branşlar Nasıl Etkilenir?
Etkilenme, çalışan öğretmen için norm fazlası olma tehlikesi olarak yansırken, atama bekleyenler için daha az kontenjan olarak yansıyacaktır....
Bizim ortaokullarımızda toplam şube sayıları her bir sınıf için yaklaşık 50bindir. Yani hazırlık sınıfı yapılması öngörülen 5.sınıflarımızda yaklaşık 50bin şubemiz vardır.
Ortaokullarımızın haftalık ders çizelgesi:

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

2017 - 2018 Eğitim öğretim yılı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Yıllık Planları

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Proje Konuları

Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi