6 Nisan 2015 Pazartesi

23 Şubat - 3 Nisan 6. Sınıfların Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Ders Notu( Bölüm 10)

Denetim Masası

Aşağıda “Görüntüleme ölçütü” “Küçük Simgeler” olarak değiştirilmiştir.


Ağ ve Paylaşım Merkezi
Bilgisayarıno andaki ağ durumunu görüntüleme, ağ aygıtlarının ayarlarını değiştirme, dosya ve yazıcı paylaşımları gibi işlemlerin yapılabilmesini sağlar.


Başlarken
Bu seçenek denetim masasında yapılabilecek birçok seçeneği kullanıcıya bir sihirbaz halinde sunarak kolaylık sağlar, örneğin sisteme yeni bir kullanıcı eklemek için “Denetim masası → Bilgisayarınıza yeni kullanıcılar ekleyin→ Yeni kullanıcı ekle” yolu izlenebilir.

Güç Seçenekleri
Enerji tasarrufu ve Performans için bilgisayarın güç kaynaklarını nasıl yönettiğinin görülmesini ve değiştirilmesinisağlar, özellikle dizüstü bilgisayar kullanırken pil süresinin verimli kullanımı açısından Güç tasarrufu yada Dengeli seçilmesi uygun olabilir ancak dizüstü bilgisayarlarda güç yönetimi genellikle üretici tarafından sisteme yüklenen yazılımlarlada sağlanabilir.


Klavye
İmleç yanıp sönme hızıve karekter yineleme hızı buradan değiştirilebilir.

Kullanıcı Hesapları
Var olan kullanıcı hesaplarının görülmesini/değiştirilmesini, yeni kullanıcı eklenip silinmesinisağlar.Gelen ilk pencerede parola/kullanıcı adını değiştirmek, parolayı kaldırmak, kullanıcı hesabında görülen resmi değiştirmek gibi seçenekler bulunur, diğer kullanıcılarla ilgili işlem yapmak için “Başka bir hesabı yönetin” seçeneği tıklanır.


Sistem
Bilgisayarda yüklü olan tüm aygıtları ve temel sistem bilgisini görüntüler. Aynı pencereye “Başlat menüsü→Bilgisayarım→sağ tık→Özellikler” yoluylada ulaşılabilir. Bu pencerede işlemci hızı, toplam bellek miktarı, sistem türü(32/64 bit), bilgisayar adı(ğ üzerinde bilgisayarın görünen adı), çalışma grubuve derecelendirme bulunmaktadır,


Sistem penceresinde sol ekranda bulunan işlevler:

Aygıt Yönetici: Denetim masasında ayrı bir seçenek olarakta bulunur. Bilgisayarda yüklü olan tüm donanım aygıtlarını ve ayarlarını görüntüler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder