22 Ekim 2014 Çarşamba

20 - 24 Ekim 2014 5. Sınıfların Ders Notu (1.Bölüm)

DONANIM NEDİR?

Bir bilgisayarın bilgileri alan, bilgiyi saklayan, işlem yapan ve elde ettiği sonuçları dış ortama veren, elle tutulabilen elektronik aygıtlara DONANIM denir.

DONANIM PARÇALARI

1-) KLAVYEBilgisayara yapacağımız işlemleri bildirirken, veri girerken vb. işlemleri yaparken en fazla kullandığımız araçtır. Klavyeler harf dizilişlerine göre ikiye ayrılırlar. Q ve F Klavye; F Klavye Türk diline daha uygun olmasına rağmen Q Klavye çok daha fazla yaygındır. Genel kullanımı ve bazı tuşların özellikleri aşağıdaki gibidir.


¢Esc;  Escape olarak adlandırılır ve birçok uygulamada iptal etmek vazgeçmek anlamında kullanılır.
¢Enter; Onay verme, kabul etme amaçlı kullanılır. Giriş tuşu olarakda adlandırılır. Kelime işlemcilerde satır açmak için kullanılır.
¢Tab; Onay kutucukları arasında geçiş yapar. Kelime işlemcilerde satır içinde belli bir miktar boşluk açmak için kullanılır.
¢CapsLock; Büyük veya küçük harf yazmayı sağlar. Bu tuşa basıldığında klavyenin sağ üst köşesinde bulunan CapsLock ışığı yanar veya söner.

¢Shift; Tek başına bir fonksiyonu yoktur. Beraberinde bir tuşa basılırsa büyük harf yazmasını sağlar ve tuşların üst bölümlerinde bulunan karakterleri yazmamızı sağlar.
¢Alt; Diğer tuşlarla birlikte kullanılır. Genelde menüleri açmak amaçlı kullanılır. Menülerde altı çizgili harf ile beraber basıldığında menüler açılır.
¢Alt Gr; Tuşların sağ alt taraflarında bulunan karakterleri yazmamızı sağlar.
¢Ctrl; Control tuşuda diğer tuşlarla birlikte kullanılır. En çok kısayol tuşu olarak kullanılır.Örneğin Microsoft neredeyse bütün programlarında Kaydet seçeneği için Ctrl+S tuşlarını tanımlamıştır.

20 - 24 Ekim 2014 5. Sınıfların Ders Notu 2.Bölüm'e Buradan Ulaşabilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder